wtorek, 18 września 2012

"Dotyk Julii" Tahereh Mafi

Dotyk Julii / Shatter Me
Autor: Tahereh Mafi
Miejsce i rok wydania: Kraków 2012
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 330

Kolejna książka będąca wizją przyszłości.
Kiedy sięgałam po "Dotyk Julii", byłam przekonana, że to zwykła młodzieżówka, która nie wyróżnia się niczym specjalnym. Bardziej nie mogłam się pomylić. Nie brakuje akcji, a książka jest genialnie napisana. Postaci są dobrze wykreowane. Po rozpoczęciu książki, nie da się jej odłożyć.
"Dotyk..." jest napisany ciekawym językiem; sądzę, że nawet bardzo wymagający czytelnik się zadowoli. Moją uwagę w największym stopniu przykuły opisy uczuć bohaterki.

Mój dotyk zabija Mój dotyk to moja siła
Zostałam przeklęta Mam niezwykły dar
Jestem potworem Mam nadludzką moc
Jestem narzędziem zniszczenia Będę walczyć o miłość

Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha.

Moja ocena: 10/10. Polecam!

środa, 12 września 2012

"Atrofia" Lauren DeStefano

Atrofia / Wither
Autor: Lauren DeStefano
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2011
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 316

"Atrofia" wpadła mi w ręce przypadkowo, a o jej przeczytaniu zdecydowałam spontanicznie. Zaczęłam czytać z nudów i muszę przyznać, że strasznie się wciągnęłam. Fakt, że książka jest interpretacją przyszłości mile mnie zaskoczył, bo na szczęście nie było tu mowy o wampirach, czarownicach itp. Choć wszystko dzieje się w jednym miejscu (czyli w luksusowej posiadłości), akcja nie kuleje, a wręcz cały czas trzyma w napięciu. Postaci są dobrze wykreowane, nawet się do nich przywiązałam. Uczucia bohaterki również są dobrze opisane. Pani DeStefano bardzo realnie przedstawiła nam świat zniszczony przez człowieka i problemy ludzi w szarej przyszłości, kiedy XXI wiek jest już historią.

Wyobraź sobie, że znasz dokładną datę swojej śmierci...

Dzieci poczęte naturalnie są niedoskonałe. Dlatego - żeby stworzyć idealnych ludzi - ruszyła produkcja embrionów bez najmniejszych obciążeń genetycznych. Ale tylko pierwsze pokolenie to okazy zdrowia; potomkowie perfekcyjnych ludzi umierają w wieku dwudziestu paru lat. W tym ponurym świecie dziewczęta zmuszane są do poligamicznych małżeństw, by zapewnić przetrwanie gatunku. Rhine, Jenna u Cecily trafiają do ekskluzywnej rezydencji w gaju pomarańczowym, gdzie wszystkie poślubia syn właściciela. Serce Rhine bije jednak dla Gabriela, młodego służącego, który zaryzykuje wszystko, by pomóc jej odzyskać wolność.
   Skrywający mroczne sekrety dziwaczny świat luksusu i piękna rozciąga swoje macki i wabi dziewczęta iluzją. Lecz widmo śmierci wciąż krąży wokół nich, niepogodzonych z losem. Liczą na cud, a każdej prawdziwe życie kojarzy się z czymś innym.

Fragment:

"W pokoju robi się nagle zimno, ogrom tego koszmaru przerasta moje możliwości pojmowania. W tym pięknym domu pełnym wonnych zapachów, otoczonym słonecznymi ogrodami dzieją się coraz straszniejsze rzeczy. Myślę o odgłosach strzałów, prześladują mnie, odkąd je usłyszałam. Ile z nich zabiło siostry Jenny i które? Pierwszy? Piąty? Szósty?"

Cytaty z książki:

"Prawdziwa miłość nie ma nic wspólnego z żadną nauką - ... - Jest naturalna jak błękit nieba nad naszymi głowami."
"Grunt to nie dać się zwieść optycznej iluzji, wyjście zawsze znajduje się bliżej, niż sądzimy."

Moja ocena: 9/10. Polecam!

środa, 5 września 2012

"Wędrówka przez Sen" Josephine Angelini

Wędrówka przez Sen / Dreamless
Autor: Josephine Angelini
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2012
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 366

Rok czekania i nareszcie jest. Strasznie się napaliłam na tą książkę, bo poprzednia część wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. "Wędrówka przez Sen" to druga część trylogii. Jedyną rzeczą, która ostudziła mój zapał, było to, że w życiu bohaterki pojawia się nowy chłopak. Po co w tak świetnej historii trójkąt, pojawiający się w większości Paranormal Romance? Przez to autorka zeszła do standardów. Pomijając ten fakt, książka bardzo mi się podobała. Głównym motywem tej części jest piekło, czyli Hades. Zadaniem Heleny jest uwolnić Sukcesorów od erynii. Czy jej się powiedzie?

Mieszkają w amerykańskim miasteczku, chodzą do liceum i są... potomkami greckich bogów. Przeklętymi kochankami połączonymi przeznaczeniem, rozdzielonymi klątwą antycznych bogiń zemsty.
   Helena wie już, że tylko ona - potomkini Heleny Trojańskiej - może przerwać odwieczny cykl zemsty i uwolnić swoją boską rodzinę. Nocą wędruje przez bezkresną krainę Podziemia. W dzień walczy z potwornym zmęczeniem i coraz bardziej traci siły - fizyczne i duchowe. Nie dałaby rady wracać tam co noc - gdyby nie Lucas.
   Lecz Lucas bardzo się zmienił i Helena nie jest już pewna jego uczuć. Czy Orion, nowy chłopak w szkole, pomoże jej walczyć dalej i powstrzymać gniew erynii?
   Świat antycznych bogów coraz bardziej przenika się ze światem śmiertelników, a życie Heleny pogrąża się w chaosie. Lecz najgorsza jest świadomość, że nie potrafi zapomnieć o Lucasie... i że wciąż myśli o Orionie. Że kocha ich obu.

Cytaty z książki:

"Wiedzieć, czego się chce i mieć dość pewności, żeby powiedzieć to na głos, to dwie najtrudniejsze rzeczy w życiu."

Moja ocena: 9/10.

niedziela, 2 września 2012

"Cobain w Rolling Stone"

Cobain w Rolling Stone / Cobain by the editors of Rolling Stone
Autor: praca zbiorowa (redaktorzy Rolling Stone'a)
Miejsce i rok wydania: Poznań 2000
Wydawnictwo: In Rock
Liczba stron: 142

Postanowiłam bliżej poznać legendarnego Kurta Cobaina, więc sięgnęłam po tę książkę. Czytanie tej biografii nie było męczące, książka nie jest ciężka. Jak najbardziej polecam fanom Nirvany.
Po przeczytaniu wiem już, dlaczego Kurt był taki nieszczęśliwy. Książka pomaga zrozumieć, co się właściwie z nim działo.

"Myślałem o nim jako o jednym z tych wrażliwych, cichych ludzi. Zawsze wyczuwałem tę łatwą do zauważenia aurę cudowności, która go otaczała." - Curt Kirwood, wokalista Meat Puppets